Коли ми говоримо про родину барбарисових то всі уявляють високі або маленькі кущі, обов’язково з колючками, та ще червоні плоди які разом з родзинками додають до плову. Родина Барбарисових (Berberidaceae) налічує 19 родів і понад 750 видів. Найчисленніший рід — Барбарис (Berberis) налічує понад 580 видів.
Крім листопадних видів деревних рослин в колекції є декілька видів вічнозелених маґоній – маґонія падуболиста (Mahonia aquifolium) та маґонія повзуча (Mahonia repens),
а в оранжереях представлена нандіна домашня (Nandina domestica).
![]() |
Нандіна домашня |
Нандіна домашня квітує |
![]() |
Нандіна домашня з плодами |
Незвичайно
цікавими трав'янистими рослинами в нашому ботанічному саду представлені роди Caulophyllum,
Diphylleia, Dysosma, Epimedium, Gymnospermium, Jeffersonia, Leontice, Plagiorhegma,
Podophyllum та Sinopodophyllum.
Одним з перших зацвітають рослини оставника Альберта (Gymnospermium albertii), в природі росте на скелястих схилах в Узбекистані, Таджикистані, Туркменістані та Казахстані. Над землею спочатку розвивається багатоквіткове суцвіття, що несе жовто-коричневі квітки, поступово суцвіття розташовується вертикально. Листки розвиваються пізніше квіток, спочатку вони скручені, коричневого кольору, потім розгортаються. Підземна частина рослини являє собою округлу бульбу.
Оставник Альберта |
Майже разом з
ним зацвітає оставник алтайський (Gymnospermium altaicum) – ендемік, який
зростає на Алтаї та Тарбагатаї на кам'янистих схилах серед кущів. Це
багаторічна рослина 15-25 см заввишки.
Оставник алтайський |
Трохи пізніше
зацвітає оставник одеський (Gymnospermium odessanum), занесений до Червоної
книги України. У порівнянні з попередніми видами G. odessanum сягає 10 см у
висоту. Квітки світло-жовті.
Оставник одеський |
Близький вид до вищеназваних леонтиця Еверсмана (Leontice ewersmanni). Однак, ця рослина набагато більше, до 50 см. Через те, що нижнє листя сидить на підземній частині стебла, складається враження, що у рослини розвинена прикоренева розетка. Квітки великі, яскраво-жовті, зібрані в щільне прямостояче суцвіття.
Леонтиця Еверсмана |
Ще одним цікавим родом, широко представленим в колекції нашого ботанічного саду, є горянка (Epimedium), який налічує у нас 5 видів (Epimedium alpinum, E. colchicum, E. grandiflorum та інші) і 30 таксонів гібридного походження. Деякі рослини зимовозелені, а у деяких з'являються найніжніші листки ранньою весною.
Горянка Давида |
Горянка великоквіткова 'Red Beauty' |
У природі представники цього роду поширені від Північної Африки і Південної Європи до Китаю та Японії. Слід зазначити, що краще ці рослини ростуть і розвиваються в півтіні і вимагають помірно зволоженого ґрунту. Чашолистки у горянок яскраво пофарбовані, пелюстки схожі на нектарники з подовженими виростами (шпорці). Квітки, хоч і невеликі, але контрастно забарвлені (наприклад, жовто-червоні), прекрасно виглядають на тлі молодих ніжних листків.
Горянка гібридна 'Amber Queen' |
Набагато скромніше в кількісному відношенні в колекції ботанічного саду представлена джефферсонія (Jeffersonia), яка отримала свою назву на честь Томаса Джефферсона, 3-го президента США та плагіохерма (Plagiorhegma). У колекції культивуються види: джефферсонія дволиста (Jeffersonia diphylla), з білими квітками, родом зі сходу Північної Америки і плагіохерма сумнівна (Plagiorhegma dubium) – з бузковими квітками, родом з Маньчжурії та Китаю. Дуже цікаві листки цих рослин. За формою вони округлі, з широкою виїмкою на місці верхівки, створюється враження, що це два листка. У молодому віці забарвлені у фіолетовий колір, потім вони зеленіють, зберігаючи червоне забарвлення лише по краю та жилках і тільки потім стають повністю зеленими.
![]() |
Джефферсонія сумнівна |
Ще одним незвичайним родичем барбарису є рослини роду двулистник (Diphylleia). Це так само багаторічна рослина з двома пальчасто-лопатевими листками, що і пояснює назву роду. Рід налічує всього три види, всі інтродуковані в наш ботанічний сад: двулистник щитовидний (Diphylleia cymosa) – Північноамериканський вид, двулистник Грея (D. grayi) – Далекосхідний вид і двулистник китайський (D. sinensis) – Східноазіатський вид. Квітки у всіх видів білі, зібрані в суцвіття. Для квіток двулистника Грея ми спостерігаємо цікаве явище: при попаданні на квітки води, тканини квітки стають прозорими, як би зникають, при висиханні квітка набуває первісний вигляд.
Двулистник Грея |
Отже, продовжимо. У цієї родини ще дуже багато цікавих трав'янистих рослин. Хочеться познайомити Вас з подофілом або ноголистом щитовидним (Podophyllum peltatum), родом з Північної Америки. На рослині розвиваються білі великі квітки. Квітка дивиться вгору і як би підперта листям (pod – нога, phyllum – лист). Цвіте ця дивовижна рослина з середини до кінця травня. Листя дуже велике, пальчасто-розсічене, може сягати 30 см. У наших умовах (при недостатньому зволоженні) листя у другій половині літа відмирає, рослина вступає в вимушений спокій.
![]() |
Подофілл щитовидний |
![]() |
Синподофиллюм шеститичинковий |
Синподофиллюм шеститичинковий з плодом |
Ще один рід рослин, який росте в Китаї, є дізосмія (Dysosma), представлений в нашій колекції дізосмієй багатоквітковою (D. pleiantha). Це теж досить вологолюбна рослина з великими і шкірястими зеленими листками і яскравими червонувато-бордовими квітками. Деякі ботаніки досі об'єднують в один рід подофіл, сіноподофіл та дізосмію.
![]() |
Дізосмія багатоквіткова |
Ось такі вони,
неймовірні, фантастично красиві представники, здавалося б, усім добре відомої родини
барбарисових.
А тим часом на колекційних ділянках вступати в свої права нові види трав'янистих багаторічників.
Немає коментарів:
Дописати коментар